Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі18 қазан 2024форум

CONNECTED 2024: REIMAGINING THE FUTURE (Болашақты түсіну)

CONNECTED 2024 халықаралық форумының екінші күні білім, ғылым және технологияның әлемдік көшбасшыларын, сондай-ақ инновациялар бойынша жетекші сарапшыларының басын қосты. Оқиғаның атауы — «Болашақты түсіну» - әлемдегі ғылым мен технологияның рөлін жаһандық қайта қарау қажеттілігін білдіреді.

Форум израильдік тарихшы және футуролог, адамзаттың болашағы туралы бестселлер авторы Юваль Ной Харари сияқты көрнекті спикерлердің қатысуымен салтанатты түрде ашылды, ол бұл іс-шараға болғанымен, болашақ туралы терең ойларымен бүкіл аудиторияның назарын аудара алды. Харари технологияның біздің шындықты қалай өзгертетініне назар аударды, бұл өзгерістерді білу және бақылау қажеттілігін атап өтті. Бұл үндеу күні бойы талқылаудың кілті болды.

Пленарлық сессияның модераторы атақты журналист және тележүргізуші Риз Хан болды, ол талқылау түрін белгілеп, қатысушыларды болашақты жаһандық өзгерістер мен трансформация тұрғысынан қарастыруға шақырды. Спикерлер: футурист Герр Леонгард, Нобель сыйлығының лауреаты Рае Квон Чеунг және Оксфорд университетінің профессоры Питер Франкопан ғылым, экология және экономикадағы өзгерістер әлемнің болашағын қалай қалыптастыратыны туралы өз көзқарастарымен бөлісті. Маңыздысы, олардың әрқайсысы тұрақты дамудың маңыздылығын және ғылымның жаһандық мәселелерді шешудегі рөлін атап өтті.

Форумның басты тақырыптарының бірі – адам мен технология симбиозының болашағы талқыланған «Технология және адам синергиясы: биоцифрлық конвергенция» болды. Спикерлер Дэвид Роуэн, Бронвин Уильямс және Торнике Джобава жасанды интеллект пен цифрлық технологияның күнделікті өмірге оның құрылымын өзгерту арқылы қалай біріктіретіні туралы айтты.

Ірі бизнес сонымен қатар «Бизнестің болашаққа әсері» сессиясында болашаққа деген көзқарасын ұсынды. IBM және Black Rock спикерлері бизнестің инновациялық және білім беру инвестициялары арқылы технологиялық болашақты қалыптастыруда қалай белсенді рөл атқара алатынын талқылады.

Ғылым және жоғары білім министрі Саясат Нұрбек «Жоғары білімнің жаһандық бәсекеге қабілеттілігі: стратегия құру» сессиясын модерациялады, ол университеттер әлемдік ауқымда бәсекеге қабілетті болып қалу үшін қазіргі заманның сын-тегеуріндеріне қалай бейімделуі керектігін талқылауға арналды. Қазақстан өңірлік білім беру хабына айналуға ұмтылатыны маңызды және бұл үдерістегі университеттердің рөлі өте маңызды. Энергетика, экология және цифрлық технологиялар сияқты өмірлік маңызды салаларға кадрлар даярлау басым бағыттар ретінде аталып өтті.

Жұмыс күнінің екінші жартысы Шығыс пен Батыстың тұрақты даму моделін бірлесіп қалай дамыта алатындығы туралы пікірталасты қамтыды. Оксфорд университетінің профессоры Питер Франкопан мен стратег Джахкини Бисселинк экономика мен экологиядағы жаһандық өзгерістер әлемнің түкпір-түкпірінен күш-жігерді біріктіруді қалай талап ететінін талқылады.

Ең маңызды сессиялардың бірі экологиялық қиындықтар мен дағдарыстарға арналды. «Қытайдың жасыл құдайы» Пегги Лю мен Нобель сыйлығының лауреаты Рае Квон Чеунг климаттың өзгеруі жаһандық экономика мен саясатқа қалай әсер ететіні туралы айтып, тұрақты даму қажеттілігін атап өтті.

Форумның екінші күнін CONNECTED 2024 Қазақстанның болашағына қалай әсер етеді?  сұрағын қою арқылы тұжырымдасақ.

Форумның екінші күніндегі сессиялар қатысушыларға қазіргі қоғам алдында тұрған негізгі мәселелерді: технологиялық синергия, тұрақты даму және жоғары білімнің болашағын талқылау үшін платформа ұсынды. Айта кетейік, CONNECTED 2024 сияқты жаһандық оқиғалар Қазақстанға әлемдік ғылыми және білім беру қоғамдастығына бірігуге мүмкіндік береді.

ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі Саясат Нұрбектің басшылығымен трансұлттық білім мен ғылымды дамытуға бейілділігін көрсетті.  Форумның қорытындылары болашақтың ең күрделі міндеттерін шеше алатын білікті кадрларды даярлау қажеттігін атап өту маңызды.

Форум күн тәртібін жаңартып қана қоймай, қазақстандық университеттердің ректорларын өз жұмысына басқа қырынан қарауға мәжбүр етті.

CONNECTED 2024 жұмысының екі күнінің қорытындысы Қазақстан Ғылым және жоғары білім министрлігінің күш-жігерінің арқасында ғылым мен білім беру саласында тек өңірлік қана емес, әлемдік деңгейде де көшбасшы орындарға ие болуға ұмтылатындығында.

Форумның стратегиялық мақсаты — инновацияға, ғылымға және тұрақты дамуға баса назар аудара отырып, болашақ үшін кадрлар даярлау Қазақстан университеттерін халықаралық ғылыми және білім беру қоғамдастығына интеграциялаудың маңыздылығын атап көрсетеді.