17 октябрь 2023

Дебрифинг

"ДЕБРИФИНГ" СӨЗІ (АҒЫЛШ. DEBRIEFING) "ТАЛДАУ" ДЕГЕНДІ БІЛДІРЕДІ. Аналитикалық дебрифинг, психологиялық зерттеулерде, дебрифинг психологиялық зерттеу аяқталғаннан кейін жүргізілетін зерттеуші мен экспериментке қатысушы арасындағы қысқаша әңгіме арқылы жүреді. Бұл формат әсіресе, деструктивті мінез-құлықты анықтауда, стресстік, психосоматикалық бұзылулар болғанда тиімді әдістердің бірі. Шәкәрім университетінің психологиялық қызмет орталығы жетекшісі профессор Ш.Сатиева да осы форматта дебрифингтік кездесу өткізді.

«Аутодеструктивті» сөзі латыннан аударғанда-қалыпты жағдайдағы құрылымының бұзылуы деп атайды. Бұл дебрифингтік кездесу арқылы студенттер арасындағы аутодеструктивті мінез-құлық – адамның қалыпты дамуына, дене бітімі мен психологиялық денсаулығына қауіп төндіретін мінез-құлықты анықтау, алдын-алу жолдары анықтадық.

Студенттер өздерінің психоэмоционалды жағдайын анықтау құралдарын үйренді. Бұл формат та студенттерге танымды болды.