Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі22 тамыз 2024студент

Абай облысы үшін үздік 5 мамандық: Өз таңдауыңды жаса! Болашақ студенттерге кеңес!

Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі 2024-2025 оқу жылында ең көп сұранысқа ие мамандықтар бойынша қысқаша шолу жасады.

1. Ветеринария және ауыл шаруашылығы.

"Орман шаруашылығы" бағыты. Биыл университет бұл мамандық бойынша ең көп грант бөлген. Бұл аймақ үшін осы саланың дамуының маңызды екенін көрсетеді.

"Ветеринария" мамандығы тұрақты түрде сұранысқа ие мамандықтардың көшін бастап келеді. Неліктен? Оның маңыздылығы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуде жатыр. Белгілі сөз бар: «Дәрігер адамды емдейді, ал ветеринар адамзатты емдейді». Бұл тіркес жануарлардың денсаулығын қамтамасыз етудің, яғни азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігіне әсер ететінін көрсетеді, ал бұл өз кезегінде адамзатқа тікелей байланысты. Фермерлік шаруашылықтардың және мал шаруашылығы кешендерінің көбеюімен білікті ветеринарларға сұраныс артуда. Олар ғана малдың денсаулығын сақтап, өнімділігін арттыруға қабілетті. Жұқпалы аурулардың таралуы сияқты жаһандық қауіптерге байланысты осындай мамандардың аурулардың алдын алу және бақылау үшін қажет болуы олардың жұмысының маңыздылығын арттырады. Сонымен қатар, қазіргі заманғы ветеринария биотехнологиялар, генетика және басқа ғылымдармен тығыз байланысты, бұл медицина саласындағы ғылыми зерттеулер мен инновацияларға жаңа мүмкіндіктер ашады.

2. Азық-түлік өнімдерінің технологиясы.

Бұл мамандық халықтың денсаулығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған. Мұнда сұраныс тамақ өнімдерінің сапасын бақылау қажеттілігімен және азық-түлік өнеркәсібінің дамуымен түсіндіріледі. Азық-түлік өнеркәсібі мен сапаны бақылау қызметтеріне білікті кадрлар қажет.

3. IT мамандары.

Бұл мамандардың қаншалықты сұранысқа ие екенін дәлелдеу үшін тек бір ғана мысал келтіруге болады: Қазақстандағы бір университетте бұл бағыттағы факультет факті бойынша бір ғана өңірлік ЖОО-ны құрайды. Пандемия цифрландыру мен IT-технологияларды дамытудың кез келген мемлекеттің экономикалық және саяси қауіпсіздігі, бизнестің тұрақтылығы мен бейімделуі, сондай-ақ білім беру мекемелері үшін өте маңызды екенін көрсетті. Сандық экономиканың қарқынды дамуы жаңа білікті кадрларды қажет етеді. Бұл фактор IT-мамандықтарын еңбек нарығында ең сұранысқа ие етеді, бұл осы сала түлектеріне деген үлкен сұраныспен расталады.

4. Қазақ тілі мен әдебиеті.

Біздің туған тіліміз бен әдебиетіміз ұлттық мәдениетті сақтап қалуда және дамытуда басты рөл атқарады. Мемлекеттік тіл ретінде қазақ тілі ел өмірінің барлық салаларында кеңінен қолданылады, бұл мамандықтың сұранысқа ие болуын айқындайды. Бұл бағыттағы түлектер мектептерде, жоғары оқу орындарында, ғылыми-зерттеу институттарында жұмыс істейді. Бұл саладағы мамандарға деген сұраныс мемлекеттік тіл саясатын нығайту және ұлттық мәдениетті дамыту қажеттілігімен түсіндіріледі.

5. Екі шет тілі.

Бүгінгі таңда шет тілдерін білу өте маңызды, әсіресе жаһандық экономика, халықаралық қатынастар және мәдени алмасу салаларында. Бұл мамандық бойынша білім алу халықаралық қатынастар, аударма ісі және білім беру салаларында жұмыс істеуге мүмкіндік береді. Біздің жағдайда осы мамандықтың сұранысқа ие болуы ел экономикасының дамуы және жаһандық процестердің күшеюімен байланысты.

Сондай-ақ, сұранысқа ие мамандықтар қатарында құрылыс, логистика, инженерлік мамандықтар, маркетинг, энергетика және экология бар. Бұл мамандықтар инфрақұрылымның дамуы, инновациялар, халықтың денсаулығы, ресурстарды басқару және экономиканың тұрақты дамуы қажеттіліктерімен байланысты заманауи еңбек нарығының талаптарын көрсетеді.

Осы мүмкіндіктерді ескере отырып, Шәкәрім университетінде білім алып, білікті маман болуға тырыс!

Адамдық борышың –

Халқыңа еңбек қыл.