Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі16 тамыз 2024интервью

Білім нұрымен: Меңсұлу Мақашева. Ғалымдар буынын біріктірген есім.

Бүгін Shakarim University-де педагог, жаңашыл, тәлімгер Меңсұлу Мақашева атындағы аудитория ашылды. Жаңа оқу жылының алдында өткен бұл шара университеттің, аймақтың, тіпті Қазақстанның тарихында ерекше орын алатындықтан, профессор-оқытушылар құрамына үлкен мәнге ие болды.

Ректор Думан Орынбеков: «...Мерейлі күннің маңыздылығы арта түскендей, себебі биыл Shakarim University-ге 90 жыл толып отыр, сондықтан бұл оқиғаның кездейсоқтық емес екенін атап өткен жөн. Университетке атын берген Шәкәрім Құдайбердіұлының есімі біз үшін жол бастаушы нүкте болып табылады. Ол білімге ұмтылудың, интеллектуалдық мұраны бағалаудың, келер ұрпақты алға жетелеудің маңыздылығын еске салады, дәл осыны Меңсұлу Нұртайқызы Мақашева жасаған еді», – деді.

Ғалым, педагогтың өмірбаяны қарапайым, еңбек кітапшасындағы жазбалар оның іс-әрекеттерінің логикалық жалғасы тәрізді көрінеді. Алайда сол қарапайым өмірбаянның артында Меңсұлу Мақашеваның шәкірттерінің жүрегінде, ғылыми қауымдастықтың тарихында қалдырған терең ізі жатыр. Тәлімгердің әрбір еңбек сатысы оқыту әдісінің эволюциясын, жаңа білім беру талаптарына бейімделуін және шәкірттерінің дамуына деген тұрақты ұмтылысын көрсетеді.

Меңсұлу Мақашева ондаған жылдар бойы білім бере отырып, студенттердің ғылыми дүниетанымын қалыптастырды, оларды сыни ойлауға үйретті. Оның оқыту және тәлімгерлікке деген ерекше көзқарасы физиканы жай ғана оқытылатын пән емес, табиғат заңдарын түсіну және оларды күнделікті өмір мен техникада қолдану жолы ретінде қарастыруға көмектесті.

Меңсұлу Мақашева 1963-1997 жылдары Семей педагогикалық институтында (қазіргі Shakarim University) Қазақстанның күрделі қалыптасу кезеңінде физиканы қазақ тілінде оқытқан. Сол кезеңде мектептер жаппай жабылып жатты. Қиындықтарға қарамастан, өз еңбегіңнің болашақ ұрпақтың іргетасын қалайтынын түсіну қандай сезім екенін кім біледі? Меңсұлу Мақашева Қазақстанның ғылыми және педагогикалық әлеуетін дамытуға белсенді үлес қосқан қайраткерлердің бірі болды.

Жоғары кәсібилігімен танылған педагог қанша шәкірт тәрбиеледі? Олардың қаншасы қазір оның ісін жалғастырып, Қазақстанның түкпір-түкпірінде, тіпті шетелде білім беруді жалғастырып жатыр? Бұл сұрақтардың жауабы өте маңызды, өйткені оның әрбір шәкірті, мейлі ол білім, ғылым немесе басқа да маңызды салаларда болсын, елдің дамуына өз үлесін қосты.

Меңсұлу Мақашева атындағы физиканы оқыту әдістемесі аудиториясы заманауи құралдармен және технологиялармен жабдықталған, студенттерге физиканың заңдары мен құбылыстарын тек теориялық қана емес, практикалық тұрғыдан да зерттеуге мүмкіндік береді.

Адамдық борышың –

Халқыңа еңбек қыл.