Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі23 ақпан 2024факты, а вы знали

ЛОНДОНДАҒЫ АБАЙ ҮЙІ

Әлемдік деңгейдегі алғашқы мерейтойлық іс-шара

23 ақпан 1995 жылы Қазақстанның белгілі жазушысы, аудармашысы, қоғам қайраткері Роллан Сейсенбаев Лондонда Абай үйін — Қазақстанның Ұлыбританиядағы мәдени орталығын ашты. Мереке ақынның туғанына 150 жыл толуына арналды. Британдықтардың жерінде, Лондонның хақ орталығында алғаш рет Қазақстанның аспан түстес мемлекеттік туы – Адам Рухының еркіндігінің символы – ұлы ақынның үйінде желбіреді.

Абай Құнанбаевтың туғанына 150 жыл толуына арналған салтанатты мереке Қазақстан әдебиеті мен мәдениеті үшін бүкіл әлемде ЮНЕСКО демеушілігімен өткен алғашқы мерейтойлық шара болды. Дегенмен, ЮНЕСКО үшін бұл түркі әдебиеті мен мәдениеті өкілінің халықаралық деңгейде атап өтуге шешім қабылдаған бірінші мерейтойлық датасы болғанын да атап өту керек.

Лондонда Абай күндеріндегі салтанатты іс-шараларға әлемнің 146 елінен аудармашылар, музыканттар, әншілер қатысты. "Абай әлемі" деректі фильмінің тұсаукесері өтті, оны Роллан Сейсенбаев ұйымдастырды. Вашингтонда Ұлы Абайдың 150 жылдығына орай салтанатты кеш өтті, онда Абайдың поэтикалық мұрасынан ағылшын тілінде үзінділер айтылып, оның өлеңдеріне танымал әндер орындалды. Абайға арналған салтанатты іс-шаралар Бостон, Сиэтл және Туссонда да өтті. Түркияда Ыстамбұлда өткен негізгі мерекелерге қазақ ақыны мен ойшылының көптеген жанкүйерлері жиналды. Қазақ халқының ұлы тұлғасына арналған мерекелер Анкара, Измир және Түркияның басқа да қалаларында өтті. Сонымен қатар, Анкарада мектепке Абайдың есімі берілді, Стамбул, Измир, Салихли қалаларында Абайдың есімімен көшелер аталды. Қытайда салтанатты кеш Бейжіңде өтті. Шыңжаң университетінде Абайдың өмірі мен шығармашылығы бойынша дәрістер оқылды, Шыңжаң Қоғамдық ғылымдар академиясында "Абай қазақ әдебиетінде" конференциясы өтті. Иран "Абай шығармалары мен ойлары" кітабын басып шығарды. Абай күндері Германия, Венгрия, Египет, Үндістан, Пәкістанда өтті. Ресейде, Украинада және ТМД-ның басқа елдерінде де Абайдың 150 жылдығы атап өтілді.