Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі23 мамыр 2022студенты, олимпиада

Новосібір қаласында өткен VII Халықаралық студенттік пәндік олимпиадада геодезия пәні бойынша ІІ орын алды

2022 жылдың 18-20 мамырында Новосібірде Сібір мемлекеттік геожүйелер және технологиялар университетінде (СГУГиТ) геодезия пәні бойынша VIІ халықаралық студенттік пәндік олимпиада өтті, оған жоғары оқу орындарының студенттері қатысты: Мәскеу мемлекеттік жерге орналастыру университеті, Тюмень индустриялық университеті, Сібір мемлекеттік геожүйелер және технологиялар университеті және Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары: Қарағанды ​​мемлекеттік техникалық университеті, Шығыс Қазақстан техникалық университеті және Семей қаласының Шәкәрім атындағы университеті. Біздің университеттің атынан олимпиадаға Автоматтандыру, ақпараттық технологиялар және қала құрылысы кафедрасының т.ғ.к., қауымдастырылған профессор м.а. Н.А. Кудеринованың жетекшілігімен 5В071100/6В07301 "Геодезия және картография" мамандығының студенттері Киндикбаев Карим, Калиакпаров Рахат, Ондасынова Даяна, Калижаров Ердос, Жолмуханбетова Аружан қатысты.

Олимпиадада Ресей мен Қазақстанның жоғары оқу орындарынан 40 қатысушы түрлі номинациялар бойынша жарысты. Олимпиаданың практикалық кезеңінің қорытындысы бойынша біздің команда "Тахеометрдің көмегімен фигураның ауданын есептеу" конкурстық сынағында II дәрежелі дипломмен, "Сәлемдесу" конкурстық сынағында - III дәрежелі дипломмен, "Кері сызықтық-бұрышты серифтеу тәсілімен электронды тахеометрді бағдарлау" конкурстық сынағында - III дәрежелі дипломмен марапатталды.

Сонымен қатар, "Интерэкспо ГЕО-Сибирь 2022" "Ресей мен ТМД елдерінің трансшекаралық ынтымақтастығы: табиғатты ұтымды пайдалану жүйесін бірыңғай геокеңістіктікпен қамтамасыз етуді қалыптастыру"-атты халықаралық конференциясында студенттер баяндамашылардың сөздерін тыңдады.

Сондай-ақ, балалар "Қоғам қызметіндегі электрондық геокеңістік"-атты халықаралық көрмесіне қатысты. Онда болашақ геодезистер жаңа геодезиялық жабдықтарды сынап көрді, аэрофототүсірілім саласындағы әзірлемелер туралы көбірек білді. Инновациялық кешенді жүйелер (ИКЖ) стендтінде студенттер ұзақ уақытқа бөгелді. Себебі балаларға кәсіби дрондармен ИКЖ бағдарламалық жасақтамасы аэрофототүсірілім, әуе лазерлі сканерлеу, ұзартылған нысандарды мониторингілеу, тау-кен өндірісі, ауыл шаруашылығындағы биоқорғау, дәлме-дәл егіншілік үшін материалдар алу және басқа да көптеген міндеттерді шешу процестерін оңтайландыру үшін қалай қолданылатынын түсіндіріп, көрсетті.