Шәкәрім университетінің баспасөз қызметі06 желтоқсан 2023семинар, ынтымақтастық

ШӘКӘРІМ УНИВЕРСИТЕТІ ШЫҰ СЕМИНАРЫНА ҚАТЫСТЫ

Шәкәрім университетінің профессор-оқытушылар құрамы әлемдік қауымдастықпен белсенді араласып, білім мен тәжірибе алмасуға талмай күш салуда. Бүгін ШЫҰ елдеріндегі заманауи ауыл шаруашылығын дамыту бойынша онлайн семинарлардың тоғызыншы отырысы өтті.
Онлайн-семинарда техника ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор Жайнагүл Какимова «Семей ядролық сынақ полигонына іргелес аумақтардағы сүт шикізаты қауіпсіздігінің өзекті мәселелері» тақырыбында баяндамасын ұсынды.
Баяндамашы ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы шикізаты мен қоршаған ортаның ластану проблемаларына қатысты талдауды көрсетті.
-Бүгінгі таңда қоршаған ортаның ластануы әлемдегі басты проблемалардың бірі. Сүт шикізатының қауіпсіздігі мәселелері Семей ядролық сынақ полигонына іргелес жатқан аумақтар үшін ғана емес, индустриялық-аграрлық даму деңгейі жоғары техногендік-жүктелген аумақтар үшін де өзекті. Полигон жабылған сәттен бастап 1991 жылғы 29 тамыздан бастап қазіргі уақытқа дейін қазақстандық ғалымдар халықаралық ғылыми қоғамдастықпен бірлесіп, Семей ядролық сынақ полигонындағы және оған іргелес аумақтардағы ағымдағы радиациялық жағдайға қатысты үлкен көлемдегі ақпарат алды. Радиоактивті ластанудың барлық маңызды аймақтары, радиоактивті заттардың ағымдық және ықтимал таралуының негізгі жолдары мен механизмдері анықталды, бұл СМТҚ-дағы радиациялық жағдайға тұрақты мониторинг жүргізуді және зерттеулерді жалғастыруды қажет етеді-, деді Жайнагүл Хасенқызы.
Семинарға ШЫҰ мүше елдер: Қазақстан, Қытай, Қырғызстан, Пәкістан, Ресей, Тәжікстан, Өзбекстан ғалымдары қатысты.